Το 6ο ΓΕΛ στο Θεσσαλικό Θέατρο για παρακολούθηση της παράστασης «Το καπλάνι της βιτρίνας»

Την Τετάρτη 1 Νοεμβρίου 2023, μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν το έργο της Άλκης Ζέη «Το καπλάνι της βιτρίνας», σε διασκευή και σκηνοθεσία της Δήμητρας Λαρεντζάκη, που ανεβάζει η Παιδική Σκηνή του Θεσσαλικού Θεάτρου γιορτάζοντας τα 100 χρόνια από τη γέννηση της μεγάλης συγγραφέως. Θυμίζουμε ότι το 2023 έχει κηρυχθεί επίσημα από το ΥΠΠΟΑ «Έτος Άλκης Ζέη». Το «καπλάνι της βιτρίνας» αποτελεί ένα από τα πιο δημοφιλή, σε μικρούς και μεγάλους, μυθιστορήματα της μεγάλης ελληνίδας συγγραφέως, το οποίο έχει αποσπάσει πολλές διεθνείς διακρίσεις και έχει μεταφραστεί σε πλήθος γλωσσών σε όλο τον κόσμο.