Με αφορμή την Ημέρα της Γυναίκας

Στο πλαίσιο του Προγράμματος «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» και με αφορμή την Ημέρα της Γυναίκας στις 8 Μαρτίου, οι Senior και Junior Ambassadors του 6ου ΓΕΛ Λάρισας και μια ομάδα μαθητών του σχολείου μας «συναντήθηκαν» χθες Δευτέρα, 4/3/2024, διαδικτυακά με την κ. Ευθυμία Ιωαννίδου, Δικηγόρο Αθηνών, π. Γ. Γραμματέα του Υπουργείου Εργασίας και επικεφαλής της Ελληνικής Αντιπροσωπείας του Ευρωπαϊκού Λόμπυ Γυναικών. Στη διάρκεια της συζήτησης μαζί της έγινε λόγος για τη θέση της γυναίκας στον σύγχρονο κόσμο, τις προσπάθειες για την προάσπιση της ισότητας των δυο φύλων αλλά και για το ανησυχητικό φαινόμενο της ολοένα αυξανόμενης βίας και ιδιαίτερα, της έμφυλης βίας, καθώς και τις ενέργειες που γίνονται ως προς την κατεύθυνση αυτή στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Ιωαννίδου, μια γυναίκα με πλούσιο βιογραφικό και έντονη παρουσία και δράση, η οποία δέχτηκε πρόθυμα την πρόσκλησή μας και με ζεστό και εύληπτο τρόπο συνομίλησε με τους μαθητές μας, οι οποίοι έθεσαν εύστοχες ερωτήσεις και εξέφρασαν τους προβληματισμούς τους. Τη διαδικτυακή μας εκδήλωση παρακολούθησαν επίσης μέλη γυναικείων οργανώσεων ενώ η κ. Αγλαΐα Ρομπόκου, καθηγήτρια του Παντείου Πανεπιστημίου και εκπρόσωπος του Λυκείου Ελληνίδων, έκανε σύντομη παρέμβαση και απηύθυνε χαιρετισμό. Τέλος, με την παρουσία τους μας τίμησαν και οι Junior Ambassadors του 2ου ΓΕΛ Ναυπλίου και πολύ τους ευχαριστούμε γι’ αυτό.