Το 6ο ΓΕΛ στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας

Τη Δευτέρα, 1 Απριλίου 2024 , μαθητές της Β΄ Λυκείου του 6ου ΓΕΛ Λάρισας επισκέφτηκαν το Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας και περιηγήθηκαν στην έκθεση «Ανακαλύπτουμε το αρχαίο θέατρο» η οποία σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Επικοινωνίας της Διεύθυνσης Αρχαιολογικών Μουσείων, Εκθέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Οι μαθητές απόλαυσαν ένα συναρπαστικό εκπαιδευτικό ταξίδι στην ιστορία του αρχαίου θεάτρου στην Ελλάδα που ξεκινά από τα πρώτα αυτοσχέδια θεάματα, τη γέννηση του αρχαίου δράματος στην Αθήνα και φθάνει μέχρι και την αναβίωσή του σήμερα. Η ξενάγηση έγινε από την αρχαιολόγο κ. Κατερίνα Ζάχου η οποία με βιωματικό τρόπο έφερε σε επαφή τους μαθητές με τους αρχαίους τραγικούς και τα κείμενά τους. Το ενδιαφέρον των μαθητών προσέλκυσε το πλούσιο φωτογραφικό και εποπτικό υλικό σχετικά με τα δύο αρχαία θέατρα που σώζονται στην πόλη της Λάρισας, καθώς και τα μουσικά όργανα που χρησιμοποιούνταν στις παραστάσεις.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές Δρόσος Γιώργος, Καλούδη Αλεξάνδρα και Κοθρά Κατερίνα.