Αιμοδοσία στο 6ο ΓΕΛ Λάρισας

Σήμερα Τρίτη 9/4/2024 πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση – ομιλία με θέμα «Εθελοντική αιμοδοσία»  στο αμφιθέατρο του  σχολείου μας , την   κ. Βασιλούδη,  γιατρό βιοπαθολόγο υπεύθυνη αιμοδοσίας  του  Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας.

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Β’ και  Γ’ Λυκείου   ενημερώθηκαν σχετικά με την εθελοντική αιμοδοσία, τις προϋποθέσεις για να γίνει κάποιος και τα οφέλη της στην κοινότητα.  Η γιατρός τόνισε   τη σημασία της ανιδιοτελούς προσφοράς και την καλλιέργεια της αιμοδοτικής κουλτούρας. Παράλληλα, το σχολείο μας στο πλαίσιο υλοποίησης δράσης προώθησης της εθελοντικής αιμοδοσίας,   ως δώρο ζωής στους συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη, διοργανώνει εθελοντική αιμοδοσία στο αμφιθέατρο του σχολείου σε συνεργασία με το Τμήμα Αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας, την Πέμπτη 11 Απριλίου και ώρα 9:00 έως 12:30μ.μ.

Απευθύνουμε ανοιχτό κάλεσμα  σε όλους να στηρίξουν αυτή την προσπάθεια.